czwartek, 20 grudnia 2012

Relacje... "gdyby mężczyźni byli notowani na giełdzie..."

mgr Joanna Kozieł 

Psycholog Legnica

Relacje... "gdyby mężczyźni byli notowani na giełdzie..."

W swojej książce „Mężczyźni” socjolog Dave Hill napisał -”Gdyby mężczyzni jako płeć byli notowani na giełdzie, to nikt nie kupiłby akcji”. 
Czy jest coś nie tak z mężczyznami?

   Istnieje wiele stereotypów dotyczących roli mężczyzny w życiu, definicji „prawdziwego mężczyzny”, teorii „silnego mężczyzny”. Podobnie jest z kobietami oraz przypisywaniem im specyficznych cech psychofizycznych, kompetencji/braku kompetencji czy kultu „matki Polki”.
  Jaki jest sens różnicować? Dzielić włos na czworo? 
 Istotą sprawy jest to co napisał wybitny psycholog Wojciech Eichelberger w Elementarzu dla kobiety i mężczyzny „ Mężczyzna może istnieć tylko dzięki temu, że istnieje druga połowa, czyli kobieta. I odwrotnie. Tak jak nie do pomyślenia jest dzień bez nocy czy dolina bez góry.” 

  Życie w udanym związku to Stały proces Zmian. Uzupełnianie się i dojrzewanie do kolejnych ról życiowych: partner, rodzic czy dziadek. Aby móc żyć w harmonii ze sobą i światem warto obserwować siebie oraz odkrywać własną niekompetencję aby zamienić w kompetencję, własną niedojrzałość aby przeobrazić w dojrzałość itd... 

  Często w biegu obowiązków, powinności i szybkim rytmie dnia nie dostrzegamy tego co się z nami dzieje. Nie zauważa się, że dziecko już jest samodzielnym dorosłym człowiekiem, że młody rodzic jest „nagle” młodym dziadkiem a stres towarzyszący nam na przestrzeni lat zabrał radość życia. Jeśli nie potrafimy spojrzeć na siebie z większym dystansem i posłuchać wewnętrznego dialogu warto skorzystać z pomocy dobrego psychologa. 
  Niektórzy decydują się na psychoterapię aby dojrzeć i nazwać w sobie to co dezintegruje dotychczasowe życie i małżeństwo. Ja zapraszam Państwa do swojej Poradni dla Par i Małżeństw w Legnicy na konsultację, dzięki której łatwiej będzie zdecydować się czy terapia par uratuje Wasz związek. 

 Więcej szczegółów na mojej stronie:

Serdecznie zapraszam,
 mgr Joanna Kozieł

Brak komentarzy: